Inspraak over de grens
Inhoud pagina: Inspraak over de grens
De samenwerking tussen Nederlandse en Duitse waterbeheerders is de laatste tien jaar gestaag van de grond gekomen. Steeds vaker is er sprake van tweerichtingsverkeer. Zo ook bij het opstellen van de KRW-plannen: de informatie gaat over de grens heen en weer.
Niet voor niets is in het nieuwe ontwerp- waterbeheerplan van Waterschap Rijn en IJssel is een samenvatting van 2,5 pagina's in het Duits opgenomen. ,,De Duitse overheden en waterbeheerders zijn voor ons net zo goed partners als de Nederlandse. Ons ontwerp-waterplan hebben we dus ook naar Kreise, Bezirksregierungen en een ministerie in Düsseldorf gestuurd. Zoals bijvoorbeeld ook het Waterschap Veluwe en de provincie Gelderland een exemplaar ontvingen'', vertelt Bram Zandstra, bij Rijn en IJssel vrijwel dagelijks betrokken bij de Kaderrichtlijn Water en de internationale contacten.
Zes Duitse overheden ontvingen het ontwerp-plan met daarin de KRW-maatregelen. Bijna zestig partijen - organisaties, overheden, bedrijven en particulieren - reageerden. Daaruit vielen 275 deelreacties te destilleren die allemaal zijn beantwoord en waar nodig verwerkt. Zo'n tien procent had betrekking op de Kaderrichtlijn Water. Vanuit Duitsland meldden zich 'Düsseldorf' (deelstaat Noordrijn-Westfalen) en ' Münster' ( Bezirksregierung) met drie opmerkingen.
De opstelling van de oosterburen was bij Rijn en IJssel uit formele en informele contacten al bekend: de Duitsers dringen aan op het voorkomen van problemen aan hun kant van de grens als het waterpeil in de Rijnstrangen voor de ontwikkeling van natte natuur hoger moet komen te staan. Zandstra: ,,Dat hadden ze ons al eerder laten weten. Overlast is echter niet te voorzien. Het waterpeil gaat in de Rijnstrangen gemiddeld maar een paar centimeter omhoog.''
Toch is Zandstra blij met de zienswijzen van over de grens. Ze zijn een blijk van de toegenomen samenwerking - een van de KRW-doelstellingen - binnen het gehele gebied van Rijn-Oost. Een derde van het stroomgebied ligt immers in Duitsland. ,,Nu hebben we aan beide zijden van de grens bovendien alle punten op een rij waaraan we de komende jaren een vervolg moeten geven.''
Dat betreft in de eerste plaats de twaalf grensbeken. ' Münster' constateert terecht dat de ecologische ambitieniveaus aan beide zijden van de grens niet gelijk zijn. Bijvoorbeeld bij de Buurserbeek, die nabij Haaksbergen en Ahaus Nederland binnenstroomt. Aan deze kant is het water al vispasseerbaar gemaakt en de ecologie verbeterd. Stroomopwaarts blijft de grens echter nog even een niet te nemen hobbel zolang het Duitse ambitieniveau gelijk blijft.
Zandstra: ,,We moeten niet vergeten dat het bij de KRW nog om papier en prioriteiten gaat. Belangrijker zijn de maatregelen die we samen treffen.'' Bijvoorbeeld: ,,Dat vissen ook de bovenloop van de Buurserbeek in gebruik kunnen nemen als leef- en paaigebied en de hele ecologie van de beek op een hoger niveau komt.''
Rijn en IJssel dringt bij de eigen reactie op de Duitse KRW-plannen dan ook aan op overleg over uitvoeringsmaatregelen, naast het bereiken van overeenstemming over onder meer de ecologische ambities.
In Noordrijn-Westfalen moeten de globale KRW-doelstellingen overigens op lokaal niveau nog worden ingevuld. Zandstra maakt zich daarom zorgen over de vraag of zijn Duitse collega's er in zullen slagen om voor 2015 voldoende resultaten te boeken. ,,Wij hebben al fors geïnvesteerd in het aanleggen van vispassages en het langer vasthouden van ons water. Daarvoor kunnen wij als waterschap makkelijk het initiatief nemen, maar het blijft ook voor ons nog een hele kluif.''
,,In Noordrijn-Westfalen is de invulling van de KRW anders georganiseerd en de kluif misschien nog wel groter. Daar fungeren de Bezirken als trekker. De Kreise en veel andere partijen moeten er eerst nog hun huiswerk maken, voordat er sprake van uitvoering kan zijn.''


